Informacijski vpliv

Vprašanje, kakšne informacije vnašamo v svojo zavest in kako jih predelujemo, je lahko ključnega pomena za naše počutje. Naša zmožnost vpliva na situacijo, v razmerju do vpliva sprejetih informacij na nas, je izjemno pomembna. Ko sprejemamo vse vrste informacij, je dobro biti kritičen in razmišljati o tem, kakšen vpliv imajo na nas.

 

Pomembno vprašanje, ki si ga ob tem lahko zastavimo je, kakšna je naša realna zmožnost vpliva na situacijo ali dogodek, v razmerju do vpliva prejete informacije na nas. Ali nas informacije pustijo preplavljene z občutji frustracije, ker ne moremo ničesar spremeniti, ali nam le-te koristijo, ker lahko vplivamo na dogodek in kaj v zvezi s tem ukrenemo?

 

Čustveno vpletanje ali investicija čustvene energije na področja, na katera dejansko nimamo realnega vpliva in moči jih spremeniti, ali jim kako drugače preprečiti nadaljnje dogajanje, je sila nehvaležno. Implicira namreč predpostavko, ki je nezavedna, da imamo dejansko možnost vpliva na nekaj, le da nam trenutno to (še) ne uspeva najbolje. Kot da, če bomo močneje čustvovali in se globlje vpletali, nam lahko nekako uspe spremeniti sedanje stanje na bolje ali pa preprečiti določeno, nam nesprejemljivo dogajanje, ki nas čustveno vznemirja.

 

Čustva so nam namreč evolucijsko pomagala preživeti. V nas se vzbujajo v primerih, ko želimo preprečiti določen vdor nečesa od zunaj (npr. vedenje ali dejanje nekoga) ali pa, da nas notranje motivirajo za akcijo, ko si nečesa želimo (ljubezen, strast, zadovoljstvo). Koristno v zvezi s tem lahko pomeni tudi, da ko pridemo v stik z informacijami, ki so močneje konotirane, zlasti negativno, in nanje nimamo možnosti realno vplivati s kakršnim koli dejanjem, da se od njih čustveno distanciramo.

 

Za razliko je čustveno vpletanje, v primerih, ko smo na določenem področju aktivni državljani in se udejstvujemo v smeri želenih sprememb, temu posvečamo svoj čas in energijo ter aktivno ukrepamo na področjih, katerih novica nas je intrigirala, za nas vzpodbudno in aktivirajoče. Daje nam energijo in zagon za nove ideje in realizacijo začrtanih smernic, pa čeprav je to čustvo, na primer, jeza. V takem primeru opravlja svojo nalogo in izginja.

Jaka Kovacic

Do pristnega stika s sabo ni bližnjic mimo čustev.

https://www.jakakovacic.com
Previous
Previous

“Prepovedana” čustva

Next
Next

Anksioznost in depresija